خوش حساب‌ترین مردم ایران مشخص شدند/میزان چک‌های برگشتی در کدام استان‌ها بیشتر است؟

در این نوشته میزان بیشترین و کمترین چک‌های برگشتی در استان‌های کشور را نشان می‌دهیم. این استان‌ها خوش حساب‌ترین مردم ایران را در خود جای داده‌اند.
خوش حساب‌ترین مردم ایران مشخص شدند/میزان چک‌های برگشتی در کدام استان‌ها بیشتر است؟

به گزارش طلانیوز؛ میزان چک‌های برگشتی در کدام استان‌ها بیشتر از بقیه است؟ آمار بیشترین و کمترین چک‌های برگشتی در این استان‌ها را در ادامه مطلب بخوانید.

آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر امسال نشان می‌دهد که چک‌های برگشتی در این ماه از نظر تعداد 12.3 درصد کاهش اما از نظر ارزش تغییری نداشته است. به گزارش همشهری آنلاین، آمار بانک مرکزی درباره چک‌های برگشتی در مهر امسال نشان می‌دهد که چک‌های برگشتی در این ماه از نظر تعداد 12.3 درصد کاهش اما از نظر ارزش تغییری نداشته است.
بررسی نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های چهارمحال بختیاری (10.3 درصد)، کردستان (9.9 درصد) و خراسان شمالی (9.7 درصد) اختصاص یافته است.

دیگران چه می خوانند:

استان‌های گیلان (5.3 درصد)، کرمانشاه (6.5 درصد) و خوزستان و گلستان (هر کدام 6.6 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند. تازه‌ترین آماری که بانک مرکزی از جریان مبادلات چک منتشر کرده نشان می‌دهد که در مهر امسال حدود 6.4 میلیون فقره چک به ارزشی حدود 318.5 هزار میلیارد تومان مبادله شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 5 و 4.9 درصد نسبت به ماه قبل کاهش نشان می‌دهد.


از طرف دیگر، بیش از 5.9 میلیون فقره چک با ارزشی حدود 283.2 هزار میلیارد تومان از چک‌های مبادله‌ای وصول شده است که از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 4.4 و 5.5 درصد افزایش دارد. در این بین، شایان ذکر است که در ماه مذکور از کل تعداد و مبلغ چک‌های مبادله شده به ترتیب 92.4 و 88.9 درصد وصول شده است.

البته، در کنار چک‌های وصولی بیش از 484 هزار فقره چک هم برگشت خورده که از نظر تعداد 12.3 درصد کاهش و مبلغ چک‌های برگشتی تغییری نداشته است.
همچنین در این مدت، در استان تهران حدود 2 میلیون فقره چک با ارزشی بیش از 159.8 هزار میلیارد تومان مبادله شده که بیانگر صدرنشینی استان تهران در مبادله چک در کشور است. چک‌های وصول شده در تهران حدود 1.9 میلیون فقره به ارزشی حدود 143.4 هزار میلیارد تومان و چک‌های برگشتی بیش از 142 هزار فقره به ارزشی حدود 16.5 هزار میلیارد تومان گزارش شده است.
میزان چک‌های برگشتی به تفکیک علل
علاوه بر این، در مهر امسال بیش از 467 هـزار فقـره چـک بـه ارزش بیش از 34 هزار میلیـارد تومان به دلایل کسری یـا نبود موجـودی برگشـت خورده که درواقـع از نظـر تعـداد 96.5 و از نظر ارزش نیز 96.3 درصد از کل چک‌های‌ برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی بوده است. 
از طرفی،  در استان تهران بیش از 136 هزار فقره چک به ارزش بیش از 15.7 هزار میلیارد تومان به دلایل کسری یا نبود موجودی برگشت داده شده که در استان تهران از نظر تعداد 95.8 و از نظر مبلغ نیز 95.4 درصد چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا نبود موجودی به کل چک‌های برگشتی بوده است.
همچنین، بررسی نسبت تعداد و ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای نشان می‌دهد که بیشترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای در استان به ترتیب به استان‌های چهارمحال و بختیاری (10.3 درصد)، کردستان (9.9 درصد) و خراسان شمالی (9.7 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های گیلان (5.3 درصد)، کرمانشاه (6.5 درصد) و خوزستان و گلستان (هر کدام 6.6 درصد) پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله‌ای را به خود اختصاص دادند.


بیشترین ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله شده در استان به ترتیب به استان‌های یزد ( 16.3 درصد)، کردستان ( 15.6 درصد) و لرستان (15.1 درصد) اختصاص یافته است و استان‌های البرز (9.6 درصد)، گیلان (8.3 درصد) و قزوین (9.3) درصد کمترین نسبت به ارزش چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده در استان را به خود اختصاص دادند.
طبق این گزارش، استان تهران با داشتن 142 هزار و 100 فقره چک برگشتی به ارزشی بیش از 16.4 هزار میلیارد تومان بیشترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی را به خود اختصاص داده است.
از سوی دیگر، استان ایلام پس از مناطق آزاد (300 فقره چک برگشتی) با داشتن 400 فقره چک برگشتی به ارزش 18.2 هزار میلیارد تومان در مهر کمترین تعداد و ارزش چک‌های برگشتی در کشور را به خود اختصاص داده است.

منبع: خراسان

خوش حساب‌ترین مردم ایران مشخص شدند/میزان چک‌های برگشتی در کدام استان‌ها بیشتر است؟

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟