شرایط دریافت وام از بانک آینده جنجال برانگیز شد

مشاهدات میدانی از برخی شعب بانک آینده در روند پرداخت تسهیلات بیانگر این است که اکثر شعب این بانک از طریق سپرده‌گذاری وام می‌دهند و این سپرده را به‌عنوان ضمانت بلوکه می‌کنند اما سود ۱۵ درصدی به این سپرده تعلق می‌گیرد.
شرایط دریافت وام از بانک آینده جنجال برانگیز شد

در پی ممنوعیت بلوکه کردن بخشی از مبلغ وام و همچنین سپرده‌گذاری بدون سود برای دریافت تسهیلات، عملکرد بانک‌ها در این راستا و رعایت این بخشنامه مورد بررسی قرار گرفته که دراین گزارش به طور نمونه شرایط وام دهی از سوی بانک آینده و چگونگی برخورد این بانک با بخشنامه مربوطه رصد شده است.

بر اساس مشاهدات میدانی از برخی شعب بانک آینده این بانک برای پرداخت تسهیلات خرد، مبلغی از وام را بلوکه نمی کند. اما پرداخت وام مشروط به سپرده‌گذاری است که این سپرده از زمان پرداخت وام تا اتمام اقساط به‌عنوان وثیقه، بلوکه می‌شود و سود 15 درصدی به آن تعلق می‌گیرد.

دیگران چه می خوانند:

این در حالی است که طبق اعلام معاون بانک مرکزی، وثیقه هیچ وامی در شبکه بانکی در سال 1401 نمی‌تواند وجه نقد و سپرده باشد.

طبق بررسی میدانی از برخی شعب بانک آینده، این بانک فقط از سپرده‌گذاری یا در موارد محدودی با بررسی میانگین حساب وام می‌دهد. توضیح مسئول اعتبارات یکی از شعب این بانک در این زمینه حاکی از آن است که "متقاضی برای دریافت وام باید حساب جاری بدون دسته چک داشته باشد تا میانگین سه ماهه حساب بررسی شود و براساس آن تا سقف 200 میلیون تومان وام پرداخت شود. البته در این زمینه توان بازپرداخت متقاضی نیز به همراه اخذ ضامن بررسی خواهد شد".

علاوه بر این، یک شعبه دیگر اعلام کرد که "برای پرداخت وام، میانگین حساب جاری یا قرض‌الحسنه متقاضی طی بازه سه و شش ماهه بررسی می‌شود و طبق آن، وام ارائه می‌شود".

همچنین، بررسی‌ها از اکثر شعب بانک آینده نشان می‌دهد که این بانک فقط با سپرده‌گذاری حداقل سه ماهه وام می‌دهد؛ به این صورت که 80 درصد میانگین مبلغ سپرده متقاضی را به صورت وام پرداخت می‌کند اما سپرده به‌ عنوان ضامن بلوکه می‌شود.

در این بین، مسئول اعتبارات یک شعبه دیگر از بانک آینده اعلام کرد که " متقاضی سپرده یکساله با نرخ 15 درصد در بانک می‌گذارد و نهایت 48 ساعت پس از آن 80 درصد سپرده را به‌عنوان وام با نرخ 18 درصد و قسط بندی چهار ماهه دریافت می‌کند که سپرده به‌عنوان ضمانت بلوکه خواهد شد".

شرایط دریافت وام از بانک آینده جنجال برانگیز شد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟