دلیل شرکت نکردن نمادها و نهادهای مالی، سازمان بورس است

رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف با انتقاد از عدم حضور مسئولین بازار سرمایه در نمایشگاه صنعت مالی، گفت: انتظار ما این بود که این مسئولین در نمایشگاه حضور پیدا می‌کردند و در خصوص تامین سرمایه و تامین مالی سرمایه‌گذاری گزارش ارائه می‌دادند. زمانی که سازمان بورس از شرکت در نمایشگاه سر باز می‌زند، نهادهای مالی هم که مراودات زیادی ازجمله تمدید مجوز و با سازمان دارند، نگاهشان به دهن سازمان بورس است. یکی از دلایلی که نمادها هم شرکت نکرده‌اند، همین موضوع است.
دلیل شرکت نکردن نمادها و نهادهای مالی، سازمان بورس است

به گزارش اختصاصی خبرنگار پایگاه خبری طلانیوز، عباسعلی حقانی نسب، رئیس هیات مدیره سبدگردان هدف ، در نشست خبری که در نمایشگاه صنعت مالی (بانک، بیمه و بورس) برگزار شد، ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران حوزه اقتصاد، صحبت‌های خود را با انتقاد از عملکرد متولیان بازار سرمایه کشور شروع کرد و اظهار داشت: ما در نمایشگاهی هستیم که متأسفانه در کنار تحریم‌های خارجی، در داخل هم تحریم شده‌ایم. من این را مصداق بارز تحریم داخلی می‌دانم همانطور که در حوزه اقتصاد تحریم‌های داخلی و سوءمدیریت‌ها بیشتر مانع توسعه اقتصادی است، این نمایشگاه تحریم‌شده هم نمونه بارزی از بحث تحریم‌های داخلی است.

وی گفت: در کشور ما برای هر حوزه‌ای یک متولی وجود دارد. در حوزه اقتصادی که در حقیقت کارکرد اصلی آن تجهیز و تخصیص منابع به صورت بهینه است، باید نهادهایی برای درست کارکردن این ساختار وجود داشته باشد که بتواند به لحاظ اجرایی شرایطی را ایجاد بکند که جریان نقدی کشور را به سمت توسعه اقتصاد مولد و افزایش منابع پس‌اندازی و ثروت مردم را سوق دهد. در هر کشوری، یک ساختار و نظام اقتصاد وجود دارد که مهم‌ترین کارکرد آن، تجهیز و اختصاص منابع بهینه است. اگر این ساختار خوب کار نکند، در حوزه اقتصاد همه موارد در بلاتکلیفی قرار دارد.

دیگران چه می خوانند:

حقانی‌نسب افزود: متأسفانه علی‌رغم اینکه بازار سرمایه، بازار پول و بیمه به‌عنوان رکن‌های اصلی ساختار هستند، در ساختار اقتصادی دولت متولی صنعت مالی و سرمایه‌گذاری نداریم. یک معاونت یا وزارتخانه‌ای به نام معاونت توسعه سرمایه‌گذاری یا مالی در بدنه دولت وجود ندارد.از زمانی که نمایشگاه صنعت مالی ایجاد شد، به‌نوعی کارکرد معاونت توسعه سرمایه‌گذاری را پیدا می‌کند.

وی ضمن اظهار گلایه از عملکرد وزارت اقتصاد در بازار سرمایه، تصریح کرد: در ساختار حوزه اقتصاد ایران، وزیر اقتصاد رئیس شورای عالی بورس کشور است. با توجه به این موضوع و اینکه در این وزارتخانه؛ معاونت سرمایه‌گذاری خارجی، مرکز امور بدهی و اوراق بدهی دولت، معاونت پول و بانک، معاونت مالیاتی وجود دارد، اما جای تاسف است که معاونت سرمایه‌گذاری و بازار سرمایه ندارد یعنی در کشور ما اگر چه نهاد معاونت سرمایه گذاری خارجی وجود دارد ولی متولی سرمایه گذاری خارجی و توسعه آن وجود ندارد. ساختار اولیه صنعت مالی، متعلق به بورس بوده و علی‌رغم چالش‌هایی که داشته، این کارکرد را به گوش مردم و مسئولان می‌رساند که صنعت مالی و سرمایه‌گذاری در کشور ما متولی ندارد.

رئیس هیأت مدیره سبدگردان هدف، در ادامه به علت حضور این سبدگردان در نمایشگاه پرداخت و افزود: دلیل اصلی که سبدگردان هدف در این نمایشگاه حضور پیدا کرده، این است که سبدگردان مهمترین نهاد تجهیز و تخصیص بهینه منابع در ساختار بازار سرمایه است. در بازار سرمایه به دلیل نفوذ سیستم بانکی اجازه ندادند که سبدگردان‌ها به بانک سرمایه گذاری تغییر وضعیت دهند. در تعاریف بانک سرمایه گذاری آمده است که پول مردم را به نام سرمایه گذار با تعاریفی که وجود دارد به سرمایه‌گذاری بهینه تبدیل می کند. سبدگردان هدف، توسعه فرهنگ سرمایه گذاری اصولی را در دستور کار خود قرار داده است و روش ما در سبدگردان هدف بدین صورت است که کارشناسان ما که متخصصین تربیت شده برای هر حوزه و صنعت هستند، به 4 روش؛ ارزشیابی مبتنی بر درآمد (ارزش ذاتی)، ارزشیابی مبتنی بر قیمت (قیمت و درآمد)، ارزشیابی مبتنی بر دارایی (محاسبات ارزش جایگزینی و روز دارایی ها) و ارزشیابی مبتنی بر بازار (جریان نقدی، تکنیکال، بنیادی، تابلوخوانی) عمل می‌کند تا بتوانیم پول مردم را با خدمات درست و بهینه به سرمایه تبدیل کنیم.

وی گفت: مهم‌ترین نکته در اقتصاد کارآمد این است که اگر پول کمی برای پس‌انداز دارید، به بهترین روش سرمایه‌گذاری کنید که بازار سرمایه است. مسئولان، نمایندگان مجلس و تولیدکنندگان ما باید بدانند که سهامداری و سرمایه‌گذاری واژه مقدسی است و باید با وضو درباره آن صحبت کنند.

حقانی نسب افزود: سازمان بورس دو وظیفه دارد؛ یک وظیفه نظارتی است که ممکن است به این خاطر حضور در نمایشگاه نیاز نباشد و دیگری وظایف اجرایی است. زمانی که سازمان شرکت نمی‌کند، چون مدیریت شرکت‌های بورس، فرابورس، بورس انرژی، کالا و سپرده‌گذاری مرکزی تحت فرمان و نفوذ سازمان بورس هستند، قطعاً شرکت نمی‌کنند. همه وظایف این شرکت‌ها اجرایی است و متولی توسعه سرمایه‌گذاری هستند.

رئیس هیأت مدیره سبدگردان هدف، اضافه کرد: زمانی که سازمان بورس از شرکت در نمایشگاه سر باز می‌زند، نهادهای مالی هم که مراودات زیادی ازجمله تمدید مجوز و با سازمان دارند، نگاهشان به دهن سازمان بورس است. یکی از دلایلی که نمادها هم شرکت نکرده‌اند، همین موضوع است. ممکن است سازمان بورس بخشنامه نکرده باشد، اما سازمان‌ها و نمادها عملاً چشمشان به سازمان بورس است و این احساس در نهادهای حاضر در نمایشگاه ایجاد می‌شود که نکند شرکت در نمایشگاه دهن‌کجی به سازمان بورس باشد؟ رسانه‌های بازار سرمایه و اقتصادی هم به دلیل اینکه وابسته به شرکت‌ها هستند، در نمایشگاه حضور نکرده و نمایشگاه را آن‌طور که باید و شاید پوشش نداده‌اند.

عباسعلی حقانی‌نسب ادامه داد: در سازمان بورس، ذخیره‌ای حدوداً 4 الی 5 هزار میلیارد تومانی تحت عنوان ذخیره فرهنگ‌سازی و توسعه بازار سرمایه وجود دارد. زمانی که سازمان بورس شرکت نمی‌کند، در حوزه تبلیغات و بازتاب خبری هزینه‌ای نمی‌کند و عملاً پوشش خبری درباره نمایشگاه دیده نمی‌شود. اگر در نظر بگیریم که با وجود سازمان بورس، 500 هزار نفر در نمایشگاه شرکت می‌کنند، میزان بازدید کاهش می‌باید.

وی تصریح کرد: سازمان بورس برای نیامدن به نمایشگاه هیچ دلیلی نداشته است. یکی از دلایل مطرح شده، این بوده که ممکن است سازمان بورس به دلیل مواجهه و عدم پاسخگویی به سهامداران خسته و عصبانی، در نمایشگاه شرکت نکرده است. سازمان بورس در این زمان باید کنار سهامدار باشد. زمان رشد بازار، نیازی به قرار گرفتن در سایه وجود ندارد.

حقانی نسب با اشاره به شرایط بازار، حضور متولیان بازار سرمایه در کنار مردم و سرمایه گذاران در این شرایط و روحیه دادن به مردم را لازم دانست و گفت: بازار سرمایه در 20 سال گذشته بیشترین بازدهی را نسبت به بازارهای موازی داشته و سازمان بورس باید این اتفاقات را روشن گری کند. رئیس‌جمهور گفته است که «هر مدیری که در مردم و سرمایه‌گذاری ایجاد ناامیدی کند، خائن به مردم و تولید است» انتظار می‌رود حتی اگر سازمان بورس در نمایشگاه شرکت نکرده، مدیران آن ازجمله رئیس سازمان و مدیران شرکت‌ها از آن بازدید کنند. جای تأسف دارد؛ این رویداد در سال‌های گذشته بین‌المللی بوده و جای تأسف دارد که این رویداد توسط مدیر میانی رده یکی از صنعت‌ها که به نظر می‌رسد متعلق به صنعت بیمه بوده اتفاق افتاده و هیچ‌کس ایشان را نمی‌شناخت.

وی بیان کرد: این نشان می‌دهد که ما پاسخگو نیستیم و به دنبال فرار از پاسخگویی و عدم شفافیت هستیم. به‌عنوان فردی که بالای 22 سال در بازار سرمایه بودم، خواهش می‌کنم سازمان بورس روز پایانی نمایشگاه را از دست ندهد و به سرمایه گذاران دلگرمی بدهد. ما انتظار زیادی از رئیس سازمان بورس نداریم، چون می‌دانیم که آقای عشقی تفکر مثبت دارد، ولی جسارت انجام کار ندارد. من به این واقعیت رسیدم، اما این مدیران توانایی دلگرمی دادن، صحبت کردن با سهامداران و شفافیت و صحبت با سهامداران را دارند. قول می‌دهم که هیچ اتفاقی نیفتد.

رئیس هیأت مدیره سبدگردان هدف تصریح کرد: برخی نمادها هم به خاطر خودشیرینی شرکت نکردند. آقای رسانه‌ای که به خاطر خودشیرینی شرکت نکردی، آقای نهاد مالی که به خاطر ترس یا خودشیرینی در نمایشگاه حضور پیدا نکردی، حداقل به نمایشگاهی بیایید. بگذارید مردم دلگرم بشوند و امید ایجاد شود. درست است که بازار سرمایه در دو سال گذشته منفی بوده، اما همین بازار در دوره‌های چهارساله بیشترین بازدهی را داشته است.

عباسعلی حقانی‌نسب در پایان گفت: توصیه من به سهامداران این است که نگران نباشید و این شرایط درست می‌شود. از رئیس‌کل بانک مرکزی و رئیس بیمه مرکزی هم درخواست داریم که به نمایشگاه بیایند.

دلیل شرکت نکردن نمادها و نهادهای مالی، سازمان بورس است

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟